Projeler

PROJELER

 

Engelleri Aşalım, İstihdamda Yarışalım
Yeditepe Üniversitesi, yürütücülüğünü İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan yaptığı projenin ortaklarından biridir–2011-2012 ve engellilik konusunda toplumsal farkındalığı geliştirmekten sorumludur.

Otizmi olan Kişilerin Kilo Durumları ve Postüral Sorunları

Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünün projesi T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Otizmi olan  Kişiler Destek ve Eğitim vakfı-TODEV tarafından desteklenmektedir, 2013-2014

Dünya Engelliler Birliği-DEB ile Ortak Proje Sözleşmesi
Eylül 2012 tarihinde New York’ta Birleşmiş Milletler Konferansı’nda Dünya Engelliler Birliği Başkanlığı ile Yeditepe Üniversitesi Rektörlüğü arasında Ortak Proje Sözleşmesi imzalanmıştır.

Engeli olan Çocukların Kaynaştırmalı Eğitimi için DEB ve Carleton Üniversitesi arasında Ortak Proje
Yeditepe Üniversitesidevam etmekte olanEngeli olan Çocukların Kaynaştırmalı Eğitimi için DEB ve Carleton Üniversitesi arasında Ortak Proje’de Çözüm Partneri olarak yer almaktadır, 2013.

Bilecikten Balkanlara, Kadından Kadına
Yeditepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Bilecik’i 2011 yılı için bilimsel çalışma bölgesi olarak belirlemiştir. Bölüm bu şehirdeki bilimsel çalışmalarını içinde pek çok projeyi bulunduran "Bilecik’ten Balkanlara Kadından Kadına" yaklaşımı ile sürdürmektedir. Bilecik’te bölgesel girişimler ile başlatılan ve engeli olan kişilerin yaşamlarına destek sağlamayı amaçlayan "Gökkuşağı Projesi" desteklenmiştir.

Online Psikolojik Danışmanlık
Türkiye Kas Hastalıkları Derneği ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğrencileri arasında Online Psikolojik Danışmanlık projesi gerçekleştirilmiştir.

Topluma Hizmet

EÖDK Birimi, Ataşehir ve Maltepe Belediyeleri ile sosyal sorumluluk projelerinde birlikte çalışmaktadır:

  • Yerleşkede ilk ve orta öğretim çağındaki 250 engeli olan öğrenciye yüzme dersleri verilmiştir.
  • Zihinsel engeli olan 145 genç 5 ayrı işte eğitilmiş ve çeşitli firmalarda işe yerleştirilmiştir.
  • Yerleşke içinde ana binalarda şişe kapağı toplama istasyonları yapılarak sürdürülmekte olan tekerlekli sandalye kampanyasına katkı verilmiştir.